Milliós bírsággal próbálják rávenni az orvosokat az ügyelésre, de az államtitkár szerint ez nem fenyegetés
Takács Péter szerint sikeres a háziorvosi ügyeleti rendszer átalakítása, mert már most elegendő orvos jelentkezett ügyeletellátásra.
Takács Péter szerint sikeres a háziorvosi ügyeleti rendszer átalakítása, mert már most elegendő orvos jelentkezett ügyeletellátásra.
Ez pont az a fajta bizonytalanság, ami miatt tiltakozik a Magyar Orvosi Kamara.
Kunetz Zsombor egészségügyi elemző szerint Takács Péter egészségügyi államtitkárnak üzentek azzal, hogy leváltották a két helyettes államtitkárát. Azért nem őt rúgta ki Orbán, mert azzal elismerte volna, hogy a Magyar Orvosi Kamarának – amellyel frontot nyitott a kormány – teljesen igaza van. Kunetz Zsomborral átbeszéltük, mi vezetett idáig, miért tiltakozik a kamara, és hogyan csapódik le az egészségügy – többnyire egyelőre tervezett –átalakítása a betegeken.
Miközben a kormány a Magyar Orvosi Kamarával háborúzik, március elsejétől három megyében működik az új ügyeleti rendszer. Az átállás nem lesz könnyű, Győrben például keményen ellenállnak az orvosok. Hajdú-Biharban egy hónapja már az új rend szerint működnek. Mivel kifelé csak a sikereket kommunikálják, több orvossal is beszéltünk arról, hogyan működik a rendszer, és mit várnak a továbbiakban. Egyik forrásunk tudomása szerint Takács Péter államtitkár országjáró körútra indul, hogy a városi kórházak szerepéről egyeztessen. A konkrétumokat itt is mély hallgatás övezi.
A kormány már nemcsak szavakban, hanem egy konkrét törvényjavaslattal is nekiment az orvosi kamarának, az ellenzék pedig többször is kérdezte a témában Takács Péter egészségügyi államtitkárt. Az államtitkár pedig kommunistázott, SMS-eket olvasott és vádaskodott.
Takács Péter a kórházi ápolási napok számát is csökkentené és felvenné a küzdelmet a „vattázás” ellen is, ám a Fidesz frakcióvezetője szerint baloldali javaslatot karolt fel.
A Kórházszövetség konferenciáján Takács Péter arról beszélt, hogy át fogják nézni a kórházi közbeszerzések rendszerét, és a célok között emlegette, hogy leszorítanák a fekvőbeteg-ellátásban az ápolási napok számát.
Az üzeneten kívül a pólóval Jeszenszky Zsolt műsorának nagy-magyarországos pólóboltját is hirdette Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára.
A Népszavának adott interjúban a MOK tiltakozó akciójáról azt mondta, ha ő lenne az orvosi kamara, végiggondolná.
A levél állítólagos írói örülnek a kormány egészségügyi reformjának.
Bár nagy volt a félelem, a szolgálati jogviszonyról szóló törvény hatását egészen tavaly év végéig nem érezték igazán az orvosok. Akkor viszont újra módosították az egészségügyi törvényt, ami bizonytalan helyzetbe sodorta az orvosokat. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) küldöttgyűlése hétvégén több tiltakozó akcióról döntött, amire hevesen reagált a kormányoldal. Kincses Gyula kamarai elnök szerint nem látni, meddig tart ki a kormány politikai bátorsága, de szerinte nem kellene felesleges konfliktusokat generálniuk. Interjú.
A kormánypárt szerint a Demokratikus Koalíció arra akarja rávenni az orvosokat, hogy ne gyógyítsák a betegeket.
Az egészségügyi államtitkár szerint nem az orvostársadalommal, hanem a Magyar Orvosi Kamarával van konfliktusuk.
A tárca szerint figyelembe vették a Magyar Orvosi Kamara javaslatait az egészségügyi átalakításoknál. A szervezet szerint ez nincs így.
Az új ügyeleti rendszerről, a szakdolgozói bérekről és a háziorvosok terheiről is nyilatkozott Takács Péter.
Az egészségügyi államtitkár szerint dolgoznak azon, hogy az egészségügyi dolgozók is megkapják a nekik járó megbecsülést. Igaz, a béremelés csak júliustól jön.
Tárgyalóasztalhoz ültek a Magyar Orvosi Kamara képviselői Takács Péter államtitkárral, hogy elmondják a szakmai kifogásaikat a kormány tervei szerint január elsején életbe lépő egészségügyi rendeletekről.
A kormány kivinné a kórházakból a csak ápolást igénylő betegeket, akiket vagy hazaküldenek, vagy a szakápolási központokban látnak el. Egy szakmai fórumon az egyik résztvevő elmondása szerint elhangzott, hogy a kormány először csak tesztelni akarja a rendszert, és csak a tapasztalatok után tenné országossá. Ez nem is elrugaszkodott ötlet, hiszen szakértők szerint kizárt, hogy januártól már az új rendszer működjön.
Nagyon fontos pontokon nem látszik még, mit akar az egészségügyi ellátásban a kormány, ott csak a részletszabályok ismeretében lehet megítélni, hogy jó vagy rossz az irány – így értékelte a hvg360-nak az egészségügy átalakításáról szóló törvényjavaslatot Kovácsy Zsombor egészségügyi jogász. A kórházak feladatait például Pintér Sándor belügyminiszter határozza majd meg, csak nem tudni, milyen számok alapján. Az sem mindegy, mi alapján minősítik majd az orvosok munkáját, hiszen egy rosszul összeállított rendszertől semmivel sem lesz jobb az ellátás.